Prijava
office[@]olicom.co.rs

Fotokopir papir

Папир је измишљен у древној Кини током Хан династије (206 пне - 220 АД) и шириo се полако kа западу пратећи Путеве свиле.  Производњу папира у Европи су почели муслимани који су живели на Иберијском полуострву, (на простору данашњег Португала и Шпаније) и Сицилије у 10. веку, и полако се ширила на Италију и јужну Француску.

Као папир су се раније користили други материјали: папирус, пергамент, палмино лишће,... али сви су се они производили од сировина које су или биле скупе или су се правили у ограниченим количинама.

Када су усавршане технике производње папира од дрвета или тканине, постале су доступне велике количине папира по умереној цени. 

У средњовековној Европи, до првог већег замаха у производњи папира је дошло када је отривена парна машина. Прва индустријска производња је била на Иберијском полуострву, у португалском граду Леириа у 1411,.

Почетком Штампарске револуције у 15. веку долази до велике експанзије коришћења папира.

Реч папир је етимолошки изведена из речи papiros, из старогрчке речи za биљкупапирус: Ciperus Papyrus.

Папирус је дебео материјал који подсећа на папир, и произведен је од сржи биљке Ciperus Papyrus, која је коришћена у древном Египту и другим медитеранским културама за писање дуго пре проналаска папира у Кини.

Фотокопир папир се разликује по глаткоћи површине, белини, савијању, прозирности, густини, савијању, садржају прашине,...


- Глаткоћа површине: приликом штампања, неравнине на папиру не прихватају равномерно исту количину тонера и сходно томе на мање глатком папиру квалитет одштамапане копије је мањи.


- Белина фотокопир папира је од великог значаја али додавањем превелике количине беле боје у смесу од које се прави папир, исти губи на еластичност а контакт папира за штампу са ваљком је основа за прављење добре копије. Приликом избељивања фотокопир папира се користе различите киселине што му скраћује век складиштења и употребе.


- Прозирност папира за штампу мора да буде на што је могуће нижем нивоу да би била омогућена обострана штампа. Сваки фотокопир папир са већом густином омогућава бољу и прецизнију штампу.


- Приликом сечења папира приликом производње на недовољно квалитетним машинама, на папиру остаје велики проценат прашине која се приликом штампања задржава у фотокопир машинама и тако им скраћује век експлоатације.
Sajt je informativnog karaktera. Iako nastojimo da redovno ažuriramo sajt, postoji mogućnost različitih informacija od trenutno važećih. Molimo Vas da dostupnost artikala i cene proverite direktno, putem telefona ili elektronskom poštom.