Drvene olovke

Oduvek je čovek imao potrebu da crtežima ulepša slobodne površine. U čuvenoj pećini Altamira je slika Ranjenog bizona, za koju se procenjuje da je nastala izmedju 15000. i 10000. godine pre nove ere. Najstariji ljudski crtež je nastao na školjki staroj 500.000 godina.
I danas tehnike urezivanja simbola se primenjuju u kori drveta ili sveže ofarbanim stranama lifta a novi oblik crteža po zidovima su grafiti, koji nisu previše odmakli ni po umetničkoj nadarenosti ni po poruci koju umetnik želi da nam prenese, od Ranjenog bizona. Naravno, sada nam je dostupan bolji pribor kojima umetnici mogu da nam dočaraju njihovo vidjenje stvarnosti, a jedan od najvećih i najjednostavnijih je drvena olovka. 
U nekoj gruboj varijanti su se pojavile poćetkom 17. veka i u početku se koristila srebrna šipka. Kasnije se prešlo na šipku od olova, zbog pristupačnije cene, i odatle potiče naziv njenog veličanstva: OLOV-ka. U obliku u kojem je mi vidjamo danas, sa drvenom oblogom oko grafitnog srca, prvi put se pojavljuje početkom 19. veka.
Grafitno srce olovke se dobija mešanjem grafita i gline i u zavisnosti od količine gline, olovka ostavlja tamniji ili svetliji trag. Taj odnos se definiše kao tvrdoća olovke(grafita). Svetliji trag ostavljaju tvrde olovke sa više gline i nose oznaku H. Oznaka HB ili F je oznaka za neutralni ili srednji odnos grafita i gline. Mekše olovke nose oznaku B i ostavljaju tamniji trag. 
skalatvrdoedrveneolovke